Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.


Úvod » Home Décor » Shiva - mosadzná socha


        

Shiva - mosadzná socha

skladom

 

Cena pred zľavou 240,00 €
naša cena:
199,00 € ( Nie sme platcovia DPH )

Shiva - tvorca, ochranca a ničiteľ 

Rozmery sochy:
Výška - 26 cm
Dĺžka - 22 cm
Šírka - 13,5 cm

Tu je štatút lorda Šivu:

1. Had
Had predstavuje ego, ktoré je možné skrotiť a potom nosiť ako ozdobu na tele. Symbolizuje tiež kundaliní šakti (koon-duh-lee-nee shuck-tee) alebo duchovnú energiu.
Hadí hlava smeruje nadol. To predstavuje, že ego by malo byť nasmerované k vedomiu, a nie von. Mnoho Shaivitských tradícií využíva energiu kundaliní ako súčasť svojej duchovnej praxe.

2. Polmesiac
Shiva je zobrazený s polmesiacom na čele. Mesiac vládne nociam a védsky kalendár je lunárny systém.
Mesiac symbolizuje, že Shiva je pánom času a že on sám je nadčasový. Vzhľadom na spojenie s Mesiacom je Shiva božstvom spojeným s pondelkami vo védskej astrológii.

3. Tilak
Shiva má v strede medzi obočím tilak (tee-luck) alebo okrúhlu bodku červeného rumelkového prášku. Toto je jeho čakra Ajna (Ujj-nya chuck-ruh) alebo tretie oko. Odráža to, že jeho vnútorné vedomie je otvorené a že je naladené na úrovne vyššieho vedomia.

4. Popol
Shiva je zobrazený s popolom alebo bhasmou (bhus-mah) po celom tele. Shiva ako ničiteľ je božstvo uctievané, keď duše opúšťajú svoje telo. Vďaka návštevám na žiarovom mieste a blízkosti horiacich pohrebných hraníc je jeho telo pokryté popolom, čo naznačuje jeho ľahostajnosť voči svetskému životu a sociálnej konformite.

5. Rudraksha
Shiva nosí okolo krku rudrakshu (roo-druck-shah) mala. Tieto hnedé korálky sa údajne tvoria zo slz Shiva. Sú symbolom ochrany.

6. Trojzubec
Shiva má po svojom boku trishul (strom-shool) alebo trojzubec. Tri hroty môžu predstavovať tri guny: sattva, rajas a tamas. Znamená to tiež, že je nad všetkými tromi stavmi: bdením, snívaním a spánkom, ale že dokáže vydržať všetky tri súčasne.
Trishul môže byť tiež považovaný za reprezentatívny pre tri stavy pôsobenia: samoindukované, iné indukované alebo božsky indukované.

7. Bubon
Shiva je zobrazený s bubnom alebo damaru (dum-uh-roo). Zvuk vychádzajúci z bubna odráža posvätné zvuky z mantier a chorálov Véd - najstarších indických textov.
Bubon tiež symbolizuje, že vesmír sa neustále rozširuje a sťahuje. To všetko je súčasťou Shivovho kozmického tanca Tandava.

8. Nandi
Shivovým vozidlom je jeho býk Nandi (mníška). Nandi je symbolom spravodlivosti alebo kráčania po správnej ceste.

9. Rieka Ganga
Rieka Ganga tečie z hlavy Šivy. To predstavuje nekonečný tok božského poznania.